alarm سه شنبه 26 شهریور 1398 - 09:15

Tuesday 17 September 2019 - 09:15 alarm

alarm الثلاثاء 17 مُحَرَّم 1441 - 09:15

تعیین مهلت ۱ ساله برای پلاک گذاری و هویت دار کردن دام های کشور
بر اساس شیوه نامه، هرگونه خرید و فروش و تغییر مالکیت دام باید در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود و هرگونه حمل و نقل دام بدون پلاک ممنوع است.

alarmیکشنبه 12 خرداد 1398 - 12:00 remove_red_eye 84

هرگونه خرید و فروش، حمل و نگهداری دام سبک و سنگین بدون پلاک و هویت گذاری، ممنوع و کالای قاچاق محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارتخانه در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: در پی قاچاق دام زنده از کشور در ماه های اخیر، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه نامه ای را با کمک کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور تنظیم کرد که در دی ماه 97 توسط دولت تصویب و اواخر سال گذشته ابلاغ شد.

دکتر مختار عباسی اظهار داشت: بر اساس این شیوه نامه 4 ماده ای، چنانچه دام های کشور بعد از یک مدت مشخص، هویت دار نشوند، مصداق کالای قاچاق محسوب می شوند.

وی تصریح کرد: مهلتی که برای پلاک گذاری و هویت دار کردن دام های سنگین تعیین شده شش ماه و برای دام های سبک یکسال از زمان تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

عباسی گفت: بر اساس این شیوه نامه، هرگونه خرید و فروش و تغییر مالکیت دام باید در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود و هرگونه حمل و نقل دام بدون پلاک ممنوع است و دامداران و مالکینی که مبادرت به حمل دام می کنند باید از سازمان دامپزشکی و سایر ارگان ها مجوز دریافت کنند.

وی ادامه داد: بر اساس این شیوه نامه، استان های کشور به دو گروه الف و ب تقسیم شده اند و گروه الف شامل استان های مرزی و بخشی از استان های مرکزی هستند که تردد دام در آنجا زیاد است و از هم اکنون در این استان ها هر گونه حمل و نقل دام باید با پلاک و مجوز صورت گیرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: برای استان های گروه ب، شش ماه از زمان تصویب شیوه نامه، فرصت برای هویت دار کردن دام داده شده است.

وی افزود: در راستای اجرای شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز و همچنین قانون نظام جامع دامپروری کشور، ضرورت داشت که مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی اقداماتی را از جمله بازنگری سامانه هویت دام انجام دهد.

عباسی با بیان این که سامانه هویت دام این مرکز به روز شده است، اظهار داشت: ظرف چند روز آینده، نسخه جدید هویت دار کردن دام در این سامانه در دسترس عموم دامداران و مالکین دام قرار می گیرد.

وی ارتباط سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی با سامانه قرنطینه دامپزشکی از طریق سامانه پنجره واحد خدمات وزارت جهاد کشاورزی و تهیه دستور العمل جدید هویت گذاری دام برای سازگاری با شیوه نامه جدید و کاهش هزینه های هویت گذاری را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به اهمیت شماره پلاک دام و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی در شیوه نامه جدید شماره و پلاک از سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اخذ می شود و ارگان هایی که با این مرکز تفاهم نامه هویت گذاری دام امضا کرده اند، امکان دسترسی و سفارش شماره پلاک را دارند.

وی گفت: از این پس برای دام های اصلاح نژادی و گله های صنعتی، نصب شماره و پلاک در دو گوش و برای سایر دام های کشور نصب پلاک در یک گوش دام در نظر گرفته شده است.

عباسی درباره اجرای عملیات پلاک گذاری دام اذعان داشت: اتحادیه های سراسری دامداران ایران، اتحادیه صنعت همگام، اتحادیه عشایری، سازمان دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی با استفاده از واحدهای استانی خود در اقصی نقاط کشور ،اقدام به نصب پلاک گوش دام ها خواهند کرد و اطلاعات دام های پلاک گذاری شده در سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت می شود.

وی افزود: هزینه پلاک گذاری دام ها بر عهده مالکین دام ها است و هزینه پلاک گذاری هر راس دام سبک و سنگین پس از ارزیابی نهایی اعلام خواهد شد.

عباسی با اشاره به وجود 75 تا 80 میلیون راس دام سبک و سنگین در کشور گفت: سالانه 25 تا 30 درصد دام جدید متولد می شود و از این رو پلاک گذاری یک جریان مدام خواهد بود.

وی با بیان این که هویت دار کردن دام در قانون نظام جامع دامپروری سال 88 آمده و وزارت جهاد کشاورزی موظف شده کل دام ها را هویت دار کند، اظهار داشت: طی 10 سال گذشته بر اساس میزان اعتبارات دریافتی سالانه تعدادی از دام های کشور بر حسب اولویت بندی با استان های مرزی و غیره و با اولویت دام سنگین، هویت گذاری شده اند.

رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: ظرف 10 سال گذشته، سالانه نزدیک به پنج میلیون راس دام سبک و سنگین توسط صندوق بیمه کشاورزی، قریب به هشت میلیون راس دام توسط سازمان دامپزشکی و حدود 1.5 میلیون راس از سوی مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی پلاک گذاری شده اند.

وی ادامه داد: با تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از این پس تفاهم شده کلیه ارگان های دخیل در هویت گذاری دام از شماره استاندارد 15 رقمی استفاده کنند.

عباسی پیش بینی کرد: با ابلاغ شیوه نامه و صدور دستورالعمل های جدید، عملیات پلاک گذاری دام در کشور با شتاب بیشتری انجام شود.

وی درباره مشکلات مربوط به پلاک گذاری دام ها نیز اظهار داشت: تامین پلاک دام و مواد اولیه آن و نیروهای آموزش دیده در سطح کشور از محدودیت های اصلی عملیات هویت گذاری دام هستند و این مرکز در حال بررسی مواد جایگزین داخلی برای ماده پلی یورتان وارداتی به منظور تهیه پلاک است.


02636771874-5 phone

02636771873 print

info@abc.org.ir email

location_on

کرج – جاده مشکین دشت – صندوق پستی ۹۶۳-۳۱۵۸۵

آمار بازدیدها:

info autorenewدر حال بارگزاری...
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
منوی ناوبری close
صفحه اصلی
درباره ما keyboard_arrow_down
معرفی مرکز
وظایف مرکز
روسای سابق مرکز
ساختار تشکیلاتی
گروه‌های تخصصی keyboard_arrow_down
گروه پرورش و اصلاح نژاد دام سنگین
گروه پرورش و اصلاح نژاد دام سبک
گروه تکنیک های تولید مثلی
گروه فناوری داده های اصلاح نژادی
گروه امور بهبود تولیدات دامی
گروه داده های اصلاح نژادی
گروه دام های زینتی پوستی خانگی
گروه برنامه ریزی
کمیته صادرات و واردات مواد ژنی
هویت گذاری و DHI
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
روابط عمومی
خدمات keyboard_arrow_down
مرکز بهبود مدیریت گله
واردات مواد ژنی
اصلاح نژاد دام
اسپرم های مورد تایید مرکز
هویت دار کردن دام
اطلاعات و آمار
انتشارات keyboard_arrow_down
مقالات keyboard_arrow_down
پایان نامه ها
سامانه ها keyboard_arrow_down
سامانه جامع هویت دام
سامانه اصلاح نژاد دام سنگین
سامانه اصلاح نژاد دام سبک
سامانه تولید و توزیع مواد ژنی و شبکه تلقیح مصنوعی
سامانه واردات و صادرات اسب
سامانه واردات و صادرات مواد ژنی
سامانه قیمت گیری
سامانه سگ کار
قوانین و دستورالعمل ها keyboard_arrow_down
قوانین و دستورالعمل های دام سنگین
قوانین و دستورالعمل های دام سبک
مراکز مرتبط keyboard_arrow_down
اتحادیه ها
تعاونی ها
شرکت های تولید پلاک
شرکت های توزیع پلاک
مراکز DHI
مراکز استانی
طرح‌ها و پروژه‌ها
راهنمای مراجعین
تماس با ما
close

mail kooshyar.asri@gmail.com

phone_android 0935-1292903

phone026-34256001-5 (داخلی:386)

close

عضویت در باشگاه مشتریان

جهت عضویت در باشگاه مشتریان لطفا فرم زیر را تکمیل و ارسال نمایید.

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید.

آخرین مقطع تحصیلی خود را انتخاب نمایید.

arrow_drop_downدیپلمفوق دیپلملیسانسفوق لیسانسدکتری

جنسیت
radio_button_uncheckedمرد
radio_button_uncheckedزن

اگر مایل به عضویت هستید انتخاب نمایید.

check_box_outline_blankعضویت در کتابخانه
close
مراکز استانی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور

لطفا استان مورد نظر خود را از روی نقشه انتخاب نمایید:

close
خدمات پرسنلی

لطفا بخش مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

desktop_windows

اتوماسیون اداری

mail

پست الکترونیکی

monetization_on

فیش حقوقی

کانون بازنشستگان

close
سامانه ها

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

book

سامانه انتشارات

storage

بانک اطلاعاتی طرح ها

widgets

سامانه سمپات

map

سامانه اطلاعات مکانی نژادهای دام و طیور بومی کشور

close
نتایج نظرسنجی

لطفا سامانه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

autorenewدر حال بارگزاری...