alarm دوشنبه 4 بهمن 1400 - 04:37

Monday 24 January 2022 - 04:37 alarm

alarm الإثنين 20 جُمادى الآخرة 1443 - 04:37

همکاری ایران و اقلیم کردستان عراق برای تبادل دانش فنی دامپروری و صادرات محصولات دامی
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در دیداربا وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق بر همکاری دو کشور برای تبادل دانش فنی دامپروری و صادرات محصولات دامی تاکید کرد.

alarmشنبه 22 خرداد 1400 - 14:17 remove_red_eye 228 message 0

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در دیداربا وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق بر همکاری دو کشور برای تبادل دانش فنی دامپروری و صادرات محصولات دامی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در دیدار با بِگرد دلشاد شکرالله طالبانی وزیر کشاورزی و منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق ضمن خیرمقدم به نمایندگان دولت اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: دو هدف اصلی دامپروری در ایران تامین پروتئین حیوانی و توسعه پایدار شغل دامپروری در کشور است.

وی افزود: ما سه راهبرد برای رسیدن به اهداف دامپروری داریم که شامل ارتقا کمی و کیفی تولیدات، ساختار فضای کسب و کار و ارتقا بهره وری تولیدات دامی می‌شود.

رضایی ادامه داد: اقدامات انجام شده در ایران برای ارتقا کمی و کیفی تولیدات شامل ایجاد ترکیبات ژنتیکی دام و افزایش تولید شیر و گوشت با اجرای طرح‌های اصلاح نژادی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با نحوه تولید گوشت مرغ و تخم مرغ در ایران تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی ایران امکان کشت ذرت، دانه و کنجاله سویا و غلات وجود ندارد و با واردات مواد اولیه و نهاده‌های دام و طیور به کشور، نسبت به تولید گوشت مرغ و تخم مرغ اقدام می‌شود.

وی افزود: در عین حال ایران هفتمین کشور تولیدکننده گوشت مرغ است و بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن گوشت مرغ صنعتی تولید می‌کند.

رضایی با اشاره فعالیت‌های دامپروری در ایران خاطرنشان کرد: به طور میانگین سرانه مصرف روزانه پروتئین دامی در ایران بیش از ۳۷ گرم است که نزدیک به ۶ گرم آن از طریق آبزیان و ماهی، حدود ۳۰ گرم از طریق محصولات دامی شیر، گوشت، مرغ و تخم مرغ تامین می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته تولید شیر در ایران حدود ۱۱.۵ میلیون تن بوده و پیش بینی می‌شود امسال به ۱۱.۹ میلیون تن برسد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: نزدیک به ۸۹۰ هزار تن گوشت قرمز در ایران تولید می‌شود که به خاطر حرام بودن گوشت خوک در اسلام، این میزان تولید محدود به گوشت گاو و گوسفند بوده و ایران در میزان جمعیت گوسفند چهارمین کشور در جهان و در زمینه جمعیت گاو هولشتاین در رده‌های بالای دنیا قرار دارد.

رضایی در رابطه با تولید دیگر ماکیان در ایران عنوان کرد: نزدیک به ۲۰۰ هزار تن گوشت سفید از طریق پرورش شتر مرغ، بوقلمون و طیور بومی و حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تن تخم مرغ در سال در ایران تولید می‌شود.

وی با اشاره به دیگر تولیدات دامی در ایران ادامه داد: تولید حدود ۱۱۵ هزار تن عسل، ۳ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم ژل رویال، برمه موم و گرده گل و استخراج میلیتین(ماده موثره زهر زنبور عسل) با خاوص دارویی متعدد و قیمت جهانی بالا از فعالیت‌های بخش زنبورداری در ایران است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ایران جزو ده کشور اول دنیا در پرورش کرم ابریشم و تولید ابریشم است، گفت: یک هزار و ۶۷۰ تن پیله تر در سال گذشته تولید شده است و ایران و اقلیم کردستان عراق می‌توانند در زمینه‌های مختلفی با هم همکاری کنند.

وی ادامه داد: این همکاری‌ها می‌تواند شامل صدور دانش فنی تجهیزات صنعت دام و طیور در تمام زمینه‌ها، صادرات محصولات دامی و مواد ژنتیکی دامی باشد.

اقلیم کردستان عراق در ابتدای راه توسعه کشاورزی

در ادامه این جلسه، بگرد دلشاد شکرالله طالبانی وزیر کشاورزی و منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: اقلیم کردستان عراق در همسایگی ایران قرار دارد و ما مرز زیادی با ایران داریم و باید برای انتقال تجربیات ایران در زمینه دانش فنی کشاورزی، دامپزشکی، تولیدات دامی و صادرات محصولات کشاورزی از ایران به کردستان عراق با ایران همکاری کنیم.

وی افزود: دولت جدید اقلیم کردستان زمینه خوبی را برای فعالیت شرکت‌های خصوصی بخش کشاورزی و دامپروری فراهم کرده است.

طالبانی تصریح کرد: بازارهای اقلیم کردستان عراق و کشور عراق برای محصولات کشاورزی ایران آمادگی کامل دارد، همچنین ایران و اقلیم کردستان عراق می‌توانند در زمینه ارتقا صنعت کشاورزی اقلیم کردستان با هم همکاری کنند.

وی در رابطه با تولید محصولات کشاورزی و دامپروری در اقلیم کردستان عراق خاطرنشان کرد: محصولات دامی اقلیم کردستان عراق به خصوص مرغ و تخم مرغ به بازارهای کشور عراق صادر می‌شود، نزدیک به یک‌هزار و ۶۲۶ واحد مرغداری در اقلیم کردستان فعال هستند که ۱۷۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌کنند و ۳۶ کارخانه خوراک دام در این اقلیم وجود دارد.

وزیر کشاورزی و منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق اذعان کرد: در تمام مباحث بخش کشاورزی و دامپروری، اقلیم کردستان عراق در ابتدای راه قرار دارد و برخی از موضوعات مدنظر ایران برای همکاری، در کشور ما وجود ندارد.

وی افزود: اقلیم کردستان عراق واردکننده گوشت قرمز ترکیه و کشورهای همسایه است و توان تامین گوشت قرمز از تولید داخل را ندارد اما این واردات تاکنون از ایران نبوده و به دنبال راهکار این همکاری و واردات هستیم.

طالبانی خواستار همکاری ایران برای پرورش گاو هولشتاین در اقلیم کردستان عراق شد و ادامه داد: این امر می‌تواند به اشتغال روستاییان ما کمک کند.

لزوم رفع موانع تجاری اقلیم کردستان عراق

در ادامه این جلسه، علیمراد سرافرازی مدیرکل مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: حوزه‌های همکاری با اقلیم کردستان بسیار گسترده است و امیدواریم سفر وزیر کشاورزی اقلیم کردستان به ایران بتواند زمینه‌های گسترش این همکاری را فراهم کند.

وی افزود: خارج از حوزه‌های دام، در زمینه تبادل همکاری برای محصولات گلخانه‌ای آمادگی کامل داریم تا برای احداث گلخانه، تولید و صادرات محصولات گلخانه‌ای با اقلیم کردستان همکاری داشته باشیم.

سرافرازی ادامه داد: باتوجه به مشکلات خشکسالی و تامین آب که هر دو کشور با آن درگیر هستند، همکاری در حوزه مدیریت منابع آب برای ایران بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل مرکز روابط عمومی و امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی ایران برای صادرات محصولات کشاورزی، نهاده‌های کشاورزی و ماشین آلات کشاورزی به اقلیم کردستان عراق آمادگی دارند.

سرافرازی در رابطه با موانع تجارت با اقلیم کردستان عراق گفت: یکی از موارد اخذ عوارض از محصولات صادراتی به اقلیم کردستان است، مورد دوم عدم امکان حمل یکسره محصولات صادراتی است؛ مورد دیگر تنوع مقررات گمرکی در مرزهای کردستان عراق است که ما را دچار مشکل می‌کند؛ همچنین ممنوعیت واردات مرغ و تخم مرغ به اقلیم کردستان صادرات را برای بخش خصوصی ایران دشوار کرده است.

وی با اشاره به تعرفه واردات محصولات کشاورزی به اقلیم کردستان عراق ابراز امیدواری کرد: حضور وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق در ایران راهگشای توافقات در زمینه تعرفه کالاهای کشاورزی باشد.

comment دیدگاه ها add_comment دیدگاه جدید

warning تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است، شما نفر اول باشید!

info_outline لطفا ایمیلی که به آن دسترسی دارید را وارد نمایید، نظر شما جهت ثبت نیاز به احراز هویت دارد.

info_outline نظرات پس از تایید مدیر محتوا به صورت عمومی نمایش داده خواهد شد.

02636771874-5 phone

02636771873 print

info@abc.org.ir email

location_on

کرج – جاده مشکین دشت – صندوق پستی ۹۶۳-۳۱۵۸۵

آمار بازدیدها:

info autorenewدر حال بارگزاری...
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
منوی ناوبری close
صفحه اصلی
درباره ما keyboard_arrow_down
معرفی مرکز
وظایف مرکز
روسای سابق مرکز
ساختار تشکیلاتی
قوانین ، ضوابط و دستورالعمل ها keyboard_arrow_down
قوانین
ضوابط ها keyboard_arrow_down
گروه‌های تخصصی keyboard_arrow_down
گروه پرورش و اصلاح نژاد دام سنگین
گروه پرورش و اصلاح نژاد دام سبک
گروه تکنیک های تولید مثلی
گروه فناوری داده های اصلاح نژادی
گروه امور بهبود تولیدات دامی
گروه داده های اصلاح نژادی
واحد طرح و توسعه پرورش شتر
گروه برنامه ریزی
کمیته صادرات و واردات مواد ژنی
گروه هویت گذاری
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
گروه آزمایشگاه شیر
بهبود مدیریت دامداری ها DHI
طرح‌ها و پروژه‌ها keyboard_arrow_down
توسعه عملیات دام روستا
طرح هویت دار کردن دام
طرح افزایش شیر خام و گوشت قرمز
طرح حفظ و حراست منابع ژنی و اصلاح نژاد دام و طیور
مراکز مرتبط keyboard_arrow_down
اتحادیه ها
تعاونی ها
شرکت های تولید پلاک
شرکت های توزیع پلاک
واردکنندگان پلاک
مراکز DHI
مراکز استانی
انتشارات keyboard_arrow_down
مقالات keyboard_arrow_down
پایان نامه ها keyboard_arrow_down
گزارش خدمات و اطلاعات keyboard_arrow_down
مرکز بهبود مدیریت گله
لیست مواد ژنی وارداتی
دامهای مورد تایید در مراکز تولید اسپرم
هویت دار کردن دام
اطلاعات و آمار گله ها
آزمایشگاه اسپرم
لیست اسب های وارداتی
شبکه تلقیح مصنوعی
آزمایشگاه شیر
سامانه ها keyboard_arrow_down
سامانه جامع هویت دام
سامانه چاپ شناسنامه اسب
سامانه اصلاح نژاد دام سنگین
سامانه اصلاح نژاد دام سبک
سامانه تولید و توزیع مواد ژنی و شبکه تلقیح مصنوعی
سامانه واردات و صادرات اسب
سامانه واردات و صادرات مواد ژنی
راهنمای مراجعین
تماس با ما
close
نتایج نظرسنجی

مجموعا رای ثبت شده و نتایج بدست آمده در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است:

autorenewدر حال بارگزاری...

close
اطلاعیه ها