alarm دوشنبه 4 بهمن 1400 - 03:24

Monday 24 January 2022 - 03:24 alarm

alarm الإثنين 20 جُمادى الآخرة 1443 - 03:24

کاهش ۳۵۰۰ تومانی تعرفه صادرات گوشت مرغ برای تعادل بخشی عرضه و تقاضا

alarmیکشنبه 7 اردیبهشت 1399 - 07:36 remove_red_eye 665 message 0

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تصویب ستاد تنظیم بازار کشور عوارض صادرات گوشت مرغ از ۵ هزار تومان به ازای هر کیلو مرغ به ۱۵۰۰ تومان رسید که یک مشوق برای صادرکنندگان است تا مازاد مرغ کشور را صادر کنند و یک تعادل بخشی در عرضه و تقاضا ایجاد شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از خبرگزاری ایانا، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر در رابطه با کاهش قیمت مرغ در کشور اظهار کرد: قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان برای مصرف کننده است اما قیمتی که امروز شاهد آن هستیم حدود ۲ هزار تومان افت کرده است.

وی افزود: در حال حاضر در برخی از فروشگاه‌ها، مرغ ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان عرضه می شود که در روزهای مختلف هفته متفاوت بوده و در روزهای پنج‌شنبه کمی افزایش می‌یابد اما به طور میانگین حدود ۲ هزار تومان افت قیمت در فروش گوشت مرغ داریم.

رضایی ادامه داد: این افت قیمت برای مرغ زنده هم اتفاق افتاده و نزدیک به دو هزار تومان و در برخی از استان‌ها تا ۳ هزار تومان افت قیمت داشتیم که باعث ضرر و زیان به مرغداران شده است.

وی در رابطه با تمهیدات معاونت امور تولیدات دامی برای کاهش ضرر و زیان مرغداران، تصریح کرد: از پیش از تعطیلات نوروز، شرکت پشتیبانی امور دام کشور موظف به خرید مرغ مازاد بازار شد که به صورت مرغ منجمد برای ذخایر استراتژیک ذخیره کند که در حال انجام است و در برخی از روزها تا ۱۷۰۰ تن گوشت مرغ جمع آوری می شود.

رضایی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام کشور این مرغ را با قیمت ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان از مرغداران تحویل می گیرد که باعث می شود حدود ۸ هزار و ۵۰۰ تومان به نفع مرغداران شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کاهش تعرفه صادرات مرغ ادامه داد: با تصویب ستاد تنظیم بازار کشور عوارض صادرات گوشت مرغ از ۵ هزار تومان به ازای هر کیلو مرغ به ۱۵۰۰ تومان رسید که یک مشوق برای صادرکنندگان است تا مازاد مرغ کشور را صادر کنند و یک تعادل بخشی در عرضه و تقاضا ایجاد شود.

رضایی تاکید کرد: تمام موضوعات بازار و صادرات محصولات کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت سپرده شده است و وزیر سابق جهاد کشاورزی هم در مکاتبات خود اشاره کرد که برایصادرات نمی توان یک شبه تصمیم گرفت.

وی افزود: رفع ممنوعیت چندین ماه است که انجام شده اما به خاطر تعرفه صادراتی بالا، صادرات آن برای مرغداران به صرفه نبود که با این مصوبه و پافشاری ما برای ادامه دار بودن آن برای یافتن بازارهای صادراتی، امیدواریم این مشکل مرتفع شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: از نظر من کانال واردات و صادرات باید همیشه باز باشد تا تعادل بخشی در کشور اتفاق بیفتد.

رضایی خاطرنشان کرد: از آنجایی که هم قیمت جوجه یکروزه به عنوان یکی از نهاد‌ه‌های اصلی تولید مرغ به شدت افت کرده و هم گوشت مرغ کاهش قیمت‌ داشته، در وزارت جهاد کشاورزی هم ستادی برای رسیدگی به ضرر و زیان صنعت مرغداری کشور تشکیل شده است و تک تک مرغداران کشور در لیست ما هستند و به ستاد ویژه کرونا سپرده خواهند شد تا به کار آنها رسیدگی شود.

وی افزود: تسهیلاتی به مرغدارن متضرر داده می‌شود و در برنامه داریم اقساط آنها یک سال به تعویق بیفتد تا بتوانند زیان وارده را جبران کنند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این نکته که واردات نهاده های دامی مانند ذرت و سویا به طور مطلق در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است، تصریح کرد: متاسفانه مشکلاتی پیش آمد و با کندی واردات نهاده‌های دامی قیمت ذرت و کنجاله سویا افزایش پیدا کرد که باید مدیریت شود و قیمت نهاده‌های طیور کاهش پیدا کند.

وی افزود: برخی از بازرگانان از خط قرمز عبور کردند و این نهاده‌ها وارد بازار سیاه شدند که باعث تنش در کشور شد و برای ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست و باید دستگاه‌های نظارتی به آن رسیدگی کنند.

رضایی در رابطه با ذخایر استراتژیک نهاده‌های دامی گفت: کمبودی در نهاده‌ها نداریم و حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت ترخیص شده در بنادر داریم که حدود ۵ ماه سال را کفایت می کند.

وی افزود: نظارت بر تامین نهاده‌های دامی بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و باید این نظارت به خوبی انجام شود.

رضایی با اشاره به این نکته که تولید گوشت مرغ به صورت خطی است و نمی‌توان آن را کم یا زیاد کرد، گفت: برنامه‌ریزی برای تولید مرغ از ۸ ماه قبل اتفاق افتاده است، متاسفانه با شیوع کرونا و تعطیلی مراسمات مختلف و سمینارها کاهش مصرف داشتیم که قابل پیش‌بینی برای صنعت نبوده است.

وی افزود: در حالی که قیمت مصوب برای تیرماه سال ۹۸، ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان بوده است که کمترین نوسانات را داشتیم اما بیماری کرونا باعث افت شدید شده است و با این روند تولید، برای ماه رمضان کاملاً مازاد تولید داریم و کمبودی اتفاق نخواهد افتاد.

comment دیدگاه ها add_comment دیدگاه جدید

warning تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است، شما نفر اول باشید!

info_outline لطفا ایمیلی که به آن دسترسی دارید را وارد نمایید، نظر شما جهت ثبت نیاز به احراز هویت دارد.

info_outline نظرات پس از تایید مدیر محتوا به صورت عمومی نمایش داده خواهد شد.

02636771874-5 phone

02636771873 print

info@abc.org.ir email

location_on

کرج – جاده مشکین دشت – صندوق پستی ۹۶۳-۳۱۵۸۵

آمار بازدیدها:

info autorenewدر حال بارگزاری...
منوی سیستم close
vpn_key پنل مدیریتی keyboard_arrow_down
school سامانه پرسنل keyboard_arrow_down
منوی ناوبری close
صفحه اصلی
درباره ما keyboard_arrow_down
معرفی مرکز
وظایف مرکز
روسای سابق مرکز
ساختار تشکیلاتی
قوانین ، ضوابط و دستورالعمل ها keyboard_arrow_down
قوانین
ضوابط ها keyboard_arrow_down
گروه‌های تخصصی keyboard_arrow_down
گروه پرورش و اصلاح نژاد دام سنگین
گروه پرورش و اصلاح نژاد دام سبک
گروه تکنیک های تولید مثلی
گروه فناوری داده های اصلاح نژادی
گروه امور بهبود تولیدات دامی
گروه داده های اصلاح نژادی
واحد طرح و توسعه پرورش شتر
گروه برنامه ریزی
کمیته صادرات و واردات مواد ژنی
گروه هویت گذاری
آزمایشگاه بیوتکنولوژی
گروه آزمایشگاه شیر
بهبود مدیریت دامداری ها DHI
طرح‌ها و پروژه‌ها keyboard_arrow_down
توسعه عملیات دام روستا
طرح هویت دار کردن دام
طرح افزایش شیر خام و گوشت قرمز
طرح حفظ و حراست منابع ژنی و اصلاح نژاد دام و طیور
مراکز مرتبط keyboard_arrow_down
اتحادیه ها
تعاونی ها
شرکت های تولید پلاک
شرکت های توزیع پلاک
واردکنندگان پلاک
مراکز DHI
مراکز استانی
انتشارات keyboard_arrow_down
مقالات keyboard_arrow_down
پایان نامه ها keyboard_arrow_down
گزارش خدمات و اطلاعات keyboard_arrow_down
مرکز بهبود مدیریت گله
لیست مواد ژنی وارداتی
دامهای مورد تایید در مراکز تولید اسپرم
هویت دار کردن دام
اطلاعات و آمار گله ها
آزمایشگاه اسپرم
لیست اسب های وارداتی
شبکه تلقیح مصنوعی
آزمایشگاه شیر
سامانه ها keyboard_arrow_down
سامانه جامع هویت دام
سامانه چاپ شناسنامه اسب
سامانه اصلاح نژاد دام سنگین
سامانه اصلاح نژاد دام سبک
سامانه تولید و توزیع مواد ژنی و شبکه تلقیح مصنوعی
سامانه واردات و صادرات اسب
سامانه واردات و صادرات مواد ژنی
راهنمای مراجعین
تماس با ما
close
نتایج نظرسنجی

مجموعا رای ثبت شده و نتایج بدست آمده در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است:

autorenewدر حال بارگزاری...

close
اطلاعیه ها